rcmedical.pl

Blog tematyczny o zdrowiu i urodzie.

Zdrowie

Zapalenie krtani – jak leczyć? Kilka skutecznych sposobów 

Zapalenie krtani – jak leczyć? Kilka skutecznych sposobów 

Zapalenie krtani jest powszechnym schorzeniem układu oddechowego, którego wczesne objawy bywają często mylone z przeziębieniem. W przeciwieństwie do przeziębienia, nieleczone zapalenie krtani może mieć jednak negatywne konsekwencje. Dobrze jest więc zapoznać się z objawami tej choroby, aby szybko ją rozpoznać i skutecznie leczyć. 

W tym artykule dowiesz się:

 • Jakie są przyczyny zapalenia krtani?
 • Jakie są objawy zapalenia krtani?
 • Ile trwa zapalenie krtani?
 • Jak leczyć zapalenie krtani?

Zapalenie krtani – przyczyny

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn zapalenia krtani. Najczęstszą przyczyną, w przypadku dzieci, jest infekcja wirusowa. U dorosłych zapalenie krtani częściej bywa spowodowane infekcją bakteryjną. Inne czynniki ryzyka to palenie papierosów, narażenie na substancje drażniące, alergie oraz nadmierne obciążenie głosowe. 

Zapalenie krtani może być zaraźliwe. Wirusy i bakterie rozprzestrzeniają się droga kropelkową poprzez kichanie, kaszel, a nawet mówienie. Aby uniknąć choroby, warto stosować podstawowe środki profilaktyczne, takie jak unikanie kontaktu z osobami chorymi, regularne mycie rąk oraz unikanie drażniących substancji.

Zapalenie krtani – objawy

Początkowe objawy zapalenia krtani często bywają mylone z objawami innych chorób dróg oddechowych np. przeziębienia, grypy lub zapalenia gardła. Wśród najczęstszych objawów znajdują się: 

 • Kaszel, często suchy i drażniący
 • Ból gardła
 • Chrypka
 • Trudności w połykaniu
 • Gorączka
 • Ból głowy

Najbardziej charakterystycznym objawem, który różni zapalenie krtani od innych podobnych chorób jest trudność w mówieniu, a nawet całkowita utrata głosu

Zapalenie krtani – czas trwania

Czas trwania zapalenia krtani może być różny i zależy od przyczyny oraz skuteczności leczenia. W przypadku infekcji wirusowych objawy często ustępują po kilku dniach, podczas gdy infekcje bakteryjne mogą wymagać antybiotyków i trwać dłużej, nawet przez kilka tygodni.

picie herbaty

Zapalenie krtani – jak leczyć?

Leczenie zapalenia krtani zależy od przyczyny (zapalenie wirusowe lub bakteryjne) i nasilenia objawów. Oto kilka skutecznych metod leczenia:

 • Odpoczynek głosu: W przypadku chrypki i bólu gardła ważne jest, aby dać swojemu głosowi czas na regenerację. Unikaj mówienia.
 • Leki przeciwbólowe: W aptekach jest wiele leków, które pomagają w zwalczaniu objawów zapalenia krtani. Są to leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, syropy na kaszel, aerozole i łagodzące podrażnienia pastylki z kwasem hialuronowym lub z miodem. Dla dzieci lekarstwa można kupić również w kształcie słodyczy, takich jak lizaki i cukierki.
 • Nawilżanie gardła: Nawilżanie gardła jest bardzo ważne, ale powinno się unikać zbyt ciepłych i zbyt zimnych napojów. Można wypróbować stare, dobre, domowe przepisy lecznicze i dodać do herbaty miodu, cytryny, imbiru, męty lub rumianku. 
 • Antybiotyki: Jeśli przyczyną jest infekcja bakteryjna, lekarz może przepisać antybiotyki. Najczęściej jest to azytromycyna, która leczy szybko, zwykle w 3-5 dni. 
 • Inhalacje: Inhalacje parą wodną z soli kuchennej, roztworami kupionymi do tego celu w aptece bez recepty lub zalecanymi przez lekarza, mogą pomóc w łagodzeniu objawów. Nawilżają gardło zmniejszając jego ból i potrzebę kaszlu. 
 • Domowe sposoby: Istnieją składniki, które poprawiają odporność organizmu i świetnie sprawdzają się przy zwalczaniu infekcji. W wypadku choroby, warto wkomponować je w codzienną dietę. Zaliczyć można do nich czosnek, napar z siemienia lnianego, imbir i miód.  

Przyczyny, objawy i leczenie zapalenia krtani mogą się różnić, ale w każdym przypadku pamiętaj, żeby nie nadwyrężać głosu i nawilżać gardło. Jeśli jesteś osobą pracującą głosem, nie zapominaj o robieniu sobie przerw, a jeśli palisz najlepiej byłoby przestać. W wypadku podejrzenia zapalenia krtani lub gdy objawy utrzymują się lub się nasilają, skonsultuj się z lekarzem, który postawi odpowiednią diagnozę i zaleci leczenie.

Udostępnij