rcmedical.pl

Blog tematyczny o zdrowiu i urodzie.

Uroda

Dlaczego wypadają włosy? Możliwe przyczyny i sposoby zapobiegania

Dlaczego wypadają włosy? Możliwe przyczyny i sposoby zapobiegania

Wypadanie włosów to problem, który dotyczy wielu ludzi, a jego przyczyny mogą być różnorodne. W tym artykule omówimy możliwe powody utraty włosów oraz sposoby przeciwdziałania, w zależności od konkretnego przypadku. Ponadto, dowiesz się, kiedy warto udać się do lekarza, a kiedy można spróbować domowych sposobów na poprawę stanu włosów.

Dowiedz się:

  • Jakie są możliwe przyczyny wypadania włosów?
  • Jak przeciwdziałać wypadaniu włosów?
  • Kiedy iść do lekarza, a kiedy leczyć domowymi sposobami? 

Możliwe przyczyny wypadania włosów

Istnieje wiele potencjalnych czynników, które mogą prowadzić do wypadania włosów. Jednym z najczęstszych jest dziedziczność. Jeśli twoi rodzice lub dziadkowie mieli problemy z utratą włosów, istnieje większe prawdopodobieństwo, że również będziesz podatny na ten problem. Około 80% mężczyzn doświadcza łysienia androgenicznego w ciągu swojego życia. U kobiet utrata włosów częściej jest związana z innymi czynnikami np. zmianami hormonalnymi (między innymi na skutek menopauzy, ciąży), chorobami i stosowaniem niektórych leków. Styl życia jest bardzo ważną kwestią zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Zła dieta, problemy zdrowotne, takie jak niedoczynność tarczycy, brak odpowiednich składników odżywczych, nadmierny stres, a także używanie agresywnych środków do pielęgnacji włosów lub częste używanie gorących narzędzi do stylizacji włosów mogą przyczynić się do ich wypadania.

Jak przeciwdziałać wypadaniu włosów?

Jeśli wypadanie włosów wynika z genetyki, nie zawsze można temu zapobiec, ale istnieją skuteczne sposoby na opóźnienie tego procesu. Preparaty zawierające minoksydyl lub finasteryd mogą pomóc w zachowaniu włosów. Ponad to unikaj nadmiernego stosowania gorących narzędzi do stylizacji i agresywnych produktów do pielęgnacji włosów. Wybieraj delikatne szampony i odżywki, które nie uszkadzają struktury włosa. W przypadku, gdy przyczyną jest zła dieta lub stres, warto wprowadzić zmiany w codziennym życiu. Zadbaj o dietę bogatą w białko, witaminy i minerały, czyli jedz warzywa, owoce, orzechy, ryby i produkty mleczne. Pamiętaj o regularnym śnie i czasie na relaks. Jeśli jednak podejrzewasz problemy zdrowotne, takie jak niedoczynność tarczycy, ważne jest skonsultowanie się ze specjalistą. Lekarz zleci odpowiednie badania i leczenie farmakologiczne lub konkretne zmiany w diecie. 

produkty do włosów

Kiedy iść do lekarza, a kiedy leczyć domowymi sposobami? 

Warto udać się do lekarza, gdy utrata włosów jest nagła, bardzo intensywna, towarzyszy jej swędzenie skóry głowy lub widoczne zmiany w wyglądzie włosów. Lekarz może zlecić badania, aby zidentyfikować przyczynę i zaplanować odpowiednie leczenie. Może przypisać leki lub suplementy diety takie jak biotyna, cynk czy witaminy grupy B.

Jeśli utrata włosów jest łagodna i nie towarzyszą jej żadne inne objawy, można spróbować domowych metod. Obejmują one zmiany w diecie, unikanie stresu, stosowanie delikatnych środków do pielęgnacji włosów i regularny masaż. Regularne masowanie skóry głowy zwiększa przepływ krwi do mieszka włosowego, co pomaga we wzmocnieniu włosów i stymuluje ich wzrost. Istnieją również naturalne olejki, takie jak olej rycynowy, olej kokosowy czy olej jojoba, które mogą pomóc w nawilżeniu i wzmocnieniu włosów. Natomiast niektóre zioła o podobnym działaniu, takie jak pokrzywa, rozmaryn czy aloes, mogą zostać użyte do sporządzenia domowych masek lub płukanek.

Pamiętaj, że przyczyny utraty włosów mogą być różne u różnych osób, a czasami może to być kombinacja kilku czynników. Skuteczność leczenia różni się w zależności od przyczyny i rodzaju wypadania włosów. Czasem łysienie trzeba po prostu zaakceptować jako naturalny, powszechnie występujący proces. Choć może to być trudne w takim wypadku spróbuj nie myśleć o tym negatywnie, ale znaleźć sposób na akceptację nowego siebie.

Udostępnij