Rozwiązania dla osób z alergiami: Jak zadbać o higienę snu?
Data publikacji 23 lutego, 2024Alergie stają się coraz powszechniejszym wyzwaniem zdrowotnym, a charakterystyczne objawy mogą w znaczący sposób utrudnić prawidłowe funkcjonowanie. Jednym z najczęstszych objawów alergii jest pogorszona jakość snu, czyli po prostu niewysypianie się. Wynika to z faktu, iż ciężko nam szybko oraz głęboko zasnąć, bo wybudza nas kichanie itp. Co więcej, szczególnie dla osób cierpiących na alergie, sypialnia staje się areną walki z alergenami. Jak zatem rozwiązać ten problem? Najlepiej zadbać o higienę snu, a oto 5 kroków, które pomogą!
Krok pierwszy – antyalergiczny materac
Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że materac może być kolebką alergenów. W jego wnętrzu znajduje się pianka lateksowa, które jest również składnikiem innych produktów. Jej unikalne właściwości zapewniają idealną przewiewność, co pomaga w utrzymaniu świeżości i zapobiega gromadzeniu się wilgoci czy pleśni. Ponadto stwarza nieprzyjazne warunki dla roztoczy oraz bakterii. Materac antyalergiczny powinien być często odkurzany, a jego pokrowiec – regularnie prany. W ten sposób możemy dodatkowo pozbyć się alergenów gromadzących się na powierzchni.
Krok drugi – antyalergiczna pościel
Po wyborze antyalergicznego materaca kolejnym kluczowym krokiem w dbaniu o higienę snu dla alergików jest odpowiednia pościel. Nic dziwnego – może stanowić idealne środowisko dla alergenów. Jednak podejmując właściwe środki ostrożności, możemy je znacząco wyeliminować. Skupmy się zatem na wyborze odpowiedniego materiału, gdyż to właśnie on może zapewnić właściwości antyalergiczne. Do nich zalicza się przede wszystkim:
- wysokiej jakości bawełna, np. bawełna egipska, która jest miękka, przewiewna i ma niską tendencję do gromadzenia kurzu,
- len, czyli naturalny materiał, który jest higroskopijny, co oznacza, że absorbuje wilgoć i pozwala na utrzymanie suchego środowiska snu,
- bambus, który nadaje dodatkowo pościeli właściwości termoizolacyjnych, antybakteryjnych i antyalergicznych.
Krok trzeci – regularna zmiana pościeli
Nie tylko materiał, z którego jest wykonana pościel, ma znaczenie dla zdrowego snu alergika. Musimy tutaj również pamiętać o tym, aby wymieniać pościel co najmniej raz na tydzień. W przypadku osób z silnymi alergiami może być nawet korzystne, aby to robić częściej, zwłaszcza w okresach, gdy poziom alergenów w powietrzu jest wyższy. Wynika to z faktu, iż alergeny gromadzą się na jej powierzchni, przez co mają ułatwiony kontakt z nasza skóra oraz drogami oddechowymi. Pamiętajmy zatem, aby mieć kilka kompletów pościeli wysokiej jakości na zapas, a piorąc – stosować neutralne środki, najlepiej przeznaczone dla alergików.
Krok czwarty – wietrzenie sypialni
Odpowiednia wentylacja sypialni pomaga w usuwaniu zanieczyszczeń powietrza, takich jak kurz, roztocza i alergeny, a także sprzyja utrzymaniu optymalnej wilgotności. Warto zatem codziennie otwierać okna – nawet na kilka minut. Pozwala to na wymianę powietrza. Inną kwestią może być zastosowanie oczyszczacza powietrza z filtrem HEPA może dodatkowo pomóc w usuwaniu alergenów z powietrza.
Krok piąty – pranie kołdry i poduszki
Kołdry i poduszki to miejsca, gdzie alergeny, takie jak roztocza czy kurz, mogą się gromadzić, dlatego regularne pranie jest istotne. Co więcej – zaleca się, aby czynność ta była wykonywana przynajmniej raz na pół roku. A jak prawidłowo je prać? w pierwszej kolejności sprawdźmy etykietę na produkcję – w ten sposób będziemy znać maksymalną dozwoloną temperaturę. Starajmy się używać neutralnych środków piorących, które nie wywołują reakcji alergicznych.
Osoby cierpiące na alergie powinny szczególnie dbać o higienę snu, aby zminimalizować kontakt z alergenami i poprawić jakość swojego snu. Stosowanie się do pięciu powyższych kroków może to znacząco ułatwić, przez co będziemy w stanie zdrowo się wyspać!
Artykuł sponsorowany.