Zapalenie krtani – jak leczyć? Kilka skutecznych sposobów
Data publikacji 9 października, 2023Zapalenie krtani jest powszechnym schorzeniem układu oddechowego, którego wczesne objawy bywają często mylone z przeziębieniem. W przeciwieństwie do przeziębienia, nieleczone zapalenie krtani może mieć jednak negatywne konsekwencje. Dobrze jest więc zapoznać się z objawami tej choroby, aby szybko ją rozpoznać i skutecznie leczyć.
W tym artykule dowiesz się:
- Jakie są przyczyny zapalenia krtani?
- Jakie są objawy zapalenia krtani?
- Ile trwa zapalenie krtani?
- Jak leczyć zapalenie krtani?
Zapalenie krtani – przyczyny
Istnieje wiele potencjalnych przyczyn zapalenia krtani. Najczęstszą przyczyną, w przypadku dzieci, jest infekcja wirusowa. U dorosłych zapalenie krtani częściej bywa spowodowane infekcją bakteryjną. Inne czynniki ryzyka to palenie papierosów, narażenie na substancje drażniące, alergie oraz nadmierne obciążenie głosowe.
Zapalenie krtani może być zaraźliwe. Wirusy i bakterie rozprzestrzeniają się droga kropelkową poprzez kichanie, kaszel, a nawet mówienie. Aby uniknąć choroby, warto stosować podstawowe środki profilaktyczne, takie jak unikanie kontaktu z osobami chorymi, regularne mycie rąk oraz unikanie drażniących substancji.
Zapalenie krtani – objawy
Początkowe objawy zapalenia krtani często bywają mylone z objawami innych chorób dróg oddechowych np. przeziębienia, grypy lub zapalenia gardła. Wśród najczęstszych objawów znajdują się:
- Kaszel, często suchy i drażniący
- Ból gardła
- Chrypka
- Trudności w połykaniu
- Gorączka
- Ból głowy
Najbardziej charakterystycznym objawem, który różni zapalenie krtani od innych podobnych chorób jest trudność w mówieniu, a nawet całkowita utrata głosu.
Zapalenie krtani – czas trwania
Czas trwania zapalenia krtani może być różny i zależy od przyczyny oraz skuteczności leczenia. W przypadku infekcji wirusowych objawy często ustępują po kilku dniach, podczas gdy infekcje bakteryjne mogą wymagać antybiotyków i trwać dłużej, nawet przez kilka tygodni.
Zapalenie krtani – jak leczyć?
Leczenie zapalenia krtani zależy od przyczyny (zapalenie wirusowe lub bakteryjne) i nasilenia objawów. Oto kilka skutecznych metod leczenia:
- Odpoczynek głosu: W przypadku chrypki i bólu gardła ważne jest, aby dać swojemu głosowi czas na regenerację. Unikaj mówienia.
- Leki przeciwbólowe: W aptekach jest wiele leków, które pomagają w zwalczaniu objawów zapalenia krtani. Są to leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, syropy na kaszel, aerozole i łagodzące podrażnienia pastylki z kwasem hialuronowym lub z miodem. Dla dzieci lekarstwa można kupić również w kształcie słodyczy, takich jak lizaki i cukierki.
- Nawilżanie gardła: Nawilżanie gardła jest bardzo ważne, ale powinno się unikać zbyt ciepłych i zbyt zimnych napojów. Można wypróbować stare, dobre, domowe przepisy lecznicze i dodać do herbaty miodu, cytryny, imbiru, męty lub rumianku.
- Antybiotyki: Jeśli przyczyną jest infekcja bakteryjna, lekarz może przepisać antybiotyki. Najczęściej jest to azytromycyna, która leczy szybko, zwykle w 3-5 dni.
- Inhalacje: Inhalacje parą wodną z soli kuchennej, roztworami kupionymi do tego celu w aptece bez recepty lub zalecanymi przez lekarza, mogą pomóc w łagodzeniu objawów. Nawilżają gardło zmniejszając jego ból i potrzebę kaszlu.
- Domowe sposoby: Istnieją składniki, które poprawiają odporność organizmu i świetnie sprawdzają się przy zwalczaniu infekcji. W wypadku choroby, warto wkomponować je w codzienną dietę. Zaliczyć można do nich czosnek, napar z siemienia lnianego, imbir i miód.
Przyczyny, objawy i leczenie zapalenia krtani mogą się różnić, ale w każdym przypadku pamiętaj, żeby nie nadwyrężać głosu i nawilżać gardło. Jeśli jesteś osobą pracującą głosem, nie zapominaj o robieniu sobie przerw, a jeśli palisz najlepiej byłoby przestać. W wypadku podejrzenia zapalenia krtani lub gdy objawy utrzymują się lub się nasilają, skonsultuj się z lekarzem, który postawi odpowiednią diagnozę i zaleci leczenie.