Skaner wewnątrzustny – nowoczesna technologia w protetyce i ortodoncji
Data publikacji 28 stycznia, 2024
Rozwój technologii pozwala na wprowadzenie nowoczesnych metod leczenia w wielu dziedzinach medycyny, a postęp nie omija również stomatologii. Jednym z rozwiązań, które stosowane jest coraz częściej jest skaner wewnątrzustny. Co to za urządzenie, do czego służy i jakie zalety wiążą się z jego wykorzystaniem w codziennej pracy z pacjentem?
-
Do czego służy skaner wewnątrzustny?
Skaner jest specjalnym i wyjątkowo nowoczesnym urządzeniem, które zdecydowanie ułatwia diagnostykę oraz leczenie pacjentów. To doskonała alternatywa dla tradycyjnych wycisków, które u wielu pacjentów nasilają odruch wymiotny. Dzięki skanerowi badanie przeprowadzić można zdecydowanie szybciej, uzyskując przy tym wysoko precyzyjny obraz struktur kostnych i zębów pacjenta. Dzięki dokładnemu skanowi lekarz uzyskuje możliwość oceny budowy struktur anatomicznych zębów, a także dziąseł. Idealnie sprawdza się do oceny kształtu zębów, ilości ubytków, jak też istniejących wad zgryzu.
Szerokie możliwości diagnostyczne sprawiają, że urządzenie wykorzystywać można w różnych gałęziach stomatologii, w tym w:
-
ortodoncji;
-
protetyce;
-
implantologii.
Pobranie wirtualnego wycisku wspomaga zarówno samą diagnostykę, jak i planowanie leczenia.
Urządzenie można zarówno kupić, jak i wynająć. Dzięki ofercie firm, takich jak https://cereclab.pl/ można w praktyce przekonać się, jak duże zalety niesie ze sobą wykorzystanie urządzenia w codziennej pracy z pacjentem.
Jak działa skaner?
Skaner, który umieszczany jest wewnątrz ust pacjenta, pozwala w ciągu kilkudziesięciu sekund uzyskać bardzo precyzyjny obraz. Urządzenie wykonuje zdjęcia, tworząc na monitorze obraz 3D jamy ustnej pacjenta. Uzyskany skan jest kolorowy, co dodatkowo ułatwia jego ocenę i interpretację.
Badanie można wykonać dzięki specjalnie przygotowanej końcówce, która umieszczana jest wewnątrz ust pacjenta. Po zebraniu dużej ilości odczytów, dzięki oprogramowaniu, na monitorze tworzony jest bardzo szczegółowy odczyt.
Zastosowanie
Analiza modelu jamy ustnej w projekcji 3D jest konieczna przede wszystkim w ortodoncji, protetyce i implantologii. Uzyskanie wycisku jest w tych dziedzinach podstawą do kwalifikacji pacjenta do leczenia oraz planowania terapii. Dzięki badaniu można właściwie dopasować aparat ortodontyczny oraz oceniać skuteczność poszczególnych etapów leczenia. Precyzyjna ocena poszczególnych zębów pomaga dopasować korony, licówki. Idealnie sprawdzi się u osób ze stwierdzonym bruksizmem, u których w konsekwencji nadmiernego zaciskania mięśni, głównie w porze nocnej dochodzi do intensywnego zgrzytania zębami, co powoduje ścieranie powierzchni szkliwa. Skaner wewnątrzustny pomoże przygotować indywidualnie dopasowane szyny nagryzowe.
Zalety wykorzystania skanera wewnątrzustnego w codziennej pracy
Jedną z największych zalet diagnostycznych jest wysoka precyzja działania sprzętu. Z informacji podawanych przez producentów wynika, że w ciągu badania urządzenie pozwala wychwycić nawet do 3,5 miliona punktów, dla każdego z łuków zębowych. Dzięki temu stomatolog może dokładnie ocenić każdy z zębów, w różnych perspektywach. Dodatkowo po wykonaniu skanu stomatolog uzyskuje możliwość korekty pobranego wycisku cyfrowego, bez konieczności powtórzenia całej procedury.
O atutach skanera mówić można także w perspektywie komfortu pacjenta. Trwające kilkadziesiąt sekund badanie nie powoduje dyskomfortu, jaki często odczuwany jest w czasie klasycznych wycisków, wykonywanych przy pomocy łyżek wyciskowych i masy.
Cyfrowy skan wnętrza jamy ustnej i jego wizualizacja na ekranie urządzenia pozwalają lekarzowi przygotować wizualizację, prezentującą pacjentowi oczekiwane efekty prowadzonej terapii.
Materiał zewnętrzny