Co zrobić w przypadku podejrzenia POChP?
Data publikacji 27 maja, 2024
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) to choroba układu oddechowego, obecnie klasyfikowana jako choroba ogólnoustrojowa, rzutująca na wszystkie kluczowe funkcje ludzkiego organizmu. Gdy pojawia się podejrzenie POChP, to nie należy tego ignorować – wczesne rozpoczęcie leczenia daje szansę na zachowanie relatywnie dobrego komfortu życia. Co trzeba wiedzieć o tej chorobie? Jakie są jej objawy? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc?
POChP to choroba wywołana stanem zapalnym w oskrzelach, który jest konsekwencją długotrwałej ekspozycji na szkodliwe czynniki środowiskowe, przede wszystkim pyły, gazy, zanieczyszczone powietrze oraz dym tytoniowy.
Bezpośrednim skutkiem choroby są nieodwracalne zmiany w drogach oddechowych i pęcherzykach płucnych, co prowadzi do niedotlenienia organizmu i postępujących problemów z oddychaniem – zwłaszcza w przypadku niepodjęcia leczenia.
To warto wiedzieć:
POChP mogą towarzyszyć także inne poważne schorzenia, takie jak: osteoporoza, cukrzyca, rak płuca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca czy rozstrzenie oskrzeli.
Ile osób choruje na POChP?
POChP to choroba cywilizacyjna, globalna, diagnozowana na całym świecie, u przedstawicieli obu płci i wszystkich ras. Liczbę chorych szacuje się na około 380 milionów, z czego tylko w Polsce jest to około 2 milionów osób.
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest jedną z najczęstszych przyczyn inwalidztwa i przedwczesnego przerwania aktywności zawodowej. Światowa Organizacja Zdrowia prognozuje, że do 2030 roku POChP stanie się trzecią przyczyną umieralności.
Główne czynniki ryzyka choroby
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to nie tylko choroba osób używających wyrobów tytoniowych. Faktem jest natomiast, że palenie m.in. papierosów stanowi podstawowy czynnik ryzyka POChP, a rozstanie z nałogiem to pierwszy i najważniejszy krok w kierunku profilaktyki tej choroby.
To jest ważne:
Na POChP, jak i na inne choroby odtytoniowe, narażone są także osoby palące biernie, jak i te, którym udało się rzucić ten szkodliwy nałóg.
Na całym świecie przybywa natomiast przypadków POChP wśród osób, które nie palą i nigdy nie paliły, natomiast żyją w regionach charakteryzujących się bardzo niską jakością powietrza. Smog i tworzące go toksyny oraz pyły zawieszone stanowią coraz ważniejszy czynnik ryzyka choroby.
Wspomnijmy także o czynnikach chorobotwórczych, takich jak pyły czy substancje chemiczne w aerozolu, które występują na niektórych stanowiskach pracy. Ryzyko w szczególności dotyczy górników, hutników, metalurgów, rolników, pracowników fizycznych, operatorów maszyn budowlanych, mechaników samochodowych, sprzątaczek, fryzjerek czy kosmetyczek.
Występowanie tych objawów może budzić podejrzenie POChP
Podejrzenie POChP najczęściej pojawia się u osób po 40. roku życia, które znajdują się w jednej z opisanych grup ryzyka, a przy tym obserwują u siebie niepokojące objawy ze strony układu oddechowego. Podkreślmy przy tym, że POChP nie zawsze daje swoiste, uciążliwe objawy – choroba może się przez bardzo długi czas rozwijać zupełnie bezobjawowo.
Do najważniejszych objawów Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc zaliczymy:
-
Przewlekły kaszel, który nie ma charakteru napadowego, co odróżnia go od kaszlu astmatycznego i towarzyszącego alergii. Może się pojawiać rano i wieczorem, jak i w ciągu dnia oraz nasilać pod wpływem czynników drażniących, takich jak kurz, dym tytoniowy, opary chemiczne, aerozole etc.
-
Duszność, w początkowej fazie choroby duszność zwykle pojawia się w trakcie i tuż po wysiłku fizycznym. W zaawansowanym stadium może występować także w czasie odpoczynku.
-
Odkrztuszanie plwociny, czyli gęstej wydzieliny z płuc, czasami o ropnym charakterze.
-
Obniżona tolerancja wysiłku, czyli męczliwość, awersja do aktywności fizycznej, wolna regeneracja organizmu po wysiłku, z czasem także trudności z wykonywaniem podstawowych czynności dnia codziennego, jak ubranie się, umycie, przyrządzenie posiłku, przyniesienie zakupów itp.
O objawach Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc czytaj też na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/.
Podsumowanie
Jeśli zauważasz u siebie te objawy (nie muszą występować jednocześnie), to dla własnego spokoju skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu. Lekarz przeprowadzi podstawowe badanie osłuchowe, zbierze wywiad i podejmie decyzję, czy zasadne jest skierowanie Cię na pogłębioną diagnostykę do poradni pulmonologicznej.
Choć POChP nie można wyleczyć, to choroba poddaje się i leczeniu, i profilaktyce. Odpowiednio dobrana terapia ma na celu przede wszystkim złagodzenie nasilenia objawów chorobowych, a tym samym danie choremu szansy na samodzielność i zachowanie relatywnie dobrego komfortu życia.
Artykuł sponsorowany